John Muir Conquers Annual All-City Middle Schools Track and Field Meet

0
549
Boys 100 meter dash (Photo by Ross A. Benson)
Jordan's 4 x 100 sixth grade relay team claimed first place (Photo by Ross A. Benson)
Jordan’s 4 x 100 sixth grade relay team claimed first place (Photo by Ross A. Benson)

By Rick Assad
Special to MyBurbank 

BWP LIRAP

Contributions by Dick Dornan
MyBurbank Sports Editor

Under nearly perfect weather conditions, the Burbank All-City Middle Schools Track and Field Meet at Burbank High yielded 15 records on Saturday, as John Muir proved dominant once again over David Starr Jordan and Luther Burbank.

John Muir track and field in the long jump(Photo by Ross A. Benson)
John Muir track and field in the long jump (Photo by Ross A. Benson)

After combining all the points from the boys and girls events for 6th, 7th and 8th grades, John Muir tallied 589 points, Luther Burbank finished with 401, and David Starr Jordan had 240.

Muir claimed five of the six divisions en route to its 11th city championship over the last 12 years. It was Muir’s seventh consecutive title.

BurCal Apartments8715

“We are very proud of all our athletes at Muir. All of the kids worked so hard for the past couple of months, and I know that all of them are extremely excited to have been successful in the All-City Meet,” said Doug Nicol, physical education teacher at John Muir. “We take a lot of pride in the meet, and to come away with such great performances is incredible. It is always fun to see the stars of tomorrow compete against each other, and I think all three schools should be proud of their teams. It was a fun day.”

8th grade boys 100 meter dash (Photo by Ross A. Benson)
8th grade boys 100 meter dash (Photo by Ross A. Benson)

“I thought it was a great meet,” added event coordinator Branko Sevic. “I think the kids had a good time, and I think the parents had a good time watching. I’d also like to thank the Muir P.E. staff for all their help.”

In the eighth grade boys’ division, Muir placed first with 127 points, followed by Luther with 43 and Jordan 33.

Davion Green of Muir tied the meet record in the 100 meter dash in a blazing time of 12.50, and also placed first in the 200 meters (25.7) and high jump (5-3).

Preston Hernandez of Luther Burbank wins the 70m hurdles (Photo by Ross A. Benson)
Preston Hernandez of Luther Burbank wins the 70m hurdles (Photo by Ross A. Benson)

Luther’s Preston Hernandez was first in the 70 meter hurdles (10.30), the 400m (57.60) and long jump (17-9) and second in the 100m and pole vault. Quite a day for the talented eighth grader.

“I’m really tired,” said Hernandez after the 400m victory. “I didn’t want to sprint in the beginning, but I did want to sprint down the stretch.”

Sammy Duran of Jordan established a new meet record in the 1,600 with a clocking of 5:20.

Muir was first with 107 points in the eighth grade girls’ division, Luther was next with 62 and Jordan had 33.

John Muir track and field girls relay team (Photo by Ross A. Benson)
John Muir track and field girls relay team (Photo by Ross A. Benson)

Haleigh Cusumano of Muir broke the mark in the 200 (29.0), took first in the 70 hurdles (11.50) and was part of the team that smashed the record in the 4 x 100 meter relay (55.30).

Jordan’s Izzy Funes shattered the standard in the long jump (15-3), and finished first in the 400 (66.10). Kira Borchard of Muir eclipsed the record in the 1,600 (5:51), was on the record-setting squad in the 4 x 400 relay (4:42), while Emma Bartram of Jordan took first in the 100 meters.

“I was trying not to be nervous,” said Bartram, who finished in a time of 14.20. “But I was a little nervous. I want to continue running in high school and hopefully get a track scholarship.”

In the seventh grade boys’ division, Luther Burbank took first with 111 points, Muir had 62 and Jordan 33.

Jacob Calderon of Luther Burbank wins the 100m dash in the seventh grade division (Photo by Ross A. Benson)
Jacob Calderon of Luther Burbank wins the 100m dash in the seventh grade division (Photo by Ross A. Benson)

Julian Read broke the record in the high jump (5-2 1/4), and took first in the long jump (15-6), while Jacob Calderon won the 100 (13.6), the 60 (8.30), and was part of the record-breaking 4 x 400 relay team (4:17). Alex Hirsch set a new mark in the 1,600 (5:11).

Muir picked up 99 points in the seventh grade girls’ division, Luther took second with 69 and Jordan tallied 38.

Hali King broke the record in the 800 (2:45), and placed first in the 400 (70.40), while Emily Virtue now holds the record in the 1,600 (5:42), and Savannah Merica set the mark in the shot put (31-4).

Jordan's girls relay team (Photo by Ross A. Benson)
Jordan’s girls relay team (Photo by Ross A. Benson)

Erin Lashkari was first in the 60 (9.30) and the 100 (15.40), while Chloe Tilton won the 70 hurdles (12.0) and long jump (12-3).

“I play softball, soccer and volleyball,” Lashkari said. “I ran once in school and it was fun.”

Muir finished with 111 points in the sixth grade boys’ division, Jordan followed with 58 and Luther garnered 37.

Chance VanHook established a record in the high jump (4-10 1/4) and long jump (14-8), and placed first in the 70 hurdles (11.50).

Jordan track and field in the pole vault (Photo by Ross A. Benson)
Jordan track and field in the pole vault (Photo by Ross A. Benson)

Joshua Johnson won the 100 (13.60) and was on the winning 4 x 100 team, while Nick Glover captured the 1,600 in a time of 5.50.

Muir took the sixth grade girls’ division with 83 points, Luther had 79 and Jordan 45.

Jada Martinez-Reese broke the mark in the 70 hurdles (12.0), took the 100 in 14.60 and was on the winning 4 x 100 relay team.

Below are the past champions, photo gallery and results from each division for boys and girls-

All-Time All-City Middle School Champions:

John Muir track and field in the high jump (Photo by Ross A. Benson)
John Muir track and field in the high jump (Photo by Ross A. Benson)

Muir – 1969, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013

Luther  1970, 1971, 1973, 1974, 1975, 1976, 1982, 2006

Jordan 1972, 1977, 1978, 1981, 1984, 1985

Note- The meet was run in the 1960’s and no results were found prior to 1969. The meet was not run from 1986 – 2001, missing results for several other years.

(Photo Gallery below)

8th Grade Boys Results

Event:  70m Hurdles Event: 400m Dash Event: High Jump
Place Time Place Time Place Height
1 Preston Hernandez    L 10.3 1 Preston Henderson    L 57.6 1 Davion Green      M 5’3
2 Khalid Taylor     M 10.35 2 Khalid Tylor      M 57.7 2 Jacob Kelly      M 5′
3 Dillon Rosen      M 10.4 3 Forest Fajarado      M 5.9 3 Dillion Rosen      M 4’10
4 Everett Kanoho     J 10.9 4 David Gonzales     J 65.1 4 Brian Vo      J 4’8
5 Brian Vo        J 10.7 5 Everett Kanoho       J 70.7 5 Daniel Han       L 4’4
Event:  100m Dash Event:  800m Event:  Long Jump
Place Time Place Place Distance
1 Davion Green (Tie Rec)   M 12.5* 1 Sam Gorman      M 2:22 1 Preston Hernandez     L 17’9″
2 Preston Hernandez    L 12.51 2 Zeke Isbell      M 2:27 2 Joey Miller       M 17’6″
3 Khalid Taylor      M 12.52 3 Chris Bradford      M 2:32 3 Adam Provost      M 16′
4 Matt Ordonez     J 13.96 4 Patrick Wells     L 2:33 4 Steven Knezevich     J 15’1″
5 Daniel Han     L 15.6 5 Zack Morales    L 2:38 5 Alex Arrindell      L 13’5″
Event:  200m dash Event:  4x100m Relay Event:  Shot Put Distance
Place Place Time Place
1 Davion Green    M 25.7 1 Joey Miller 1 Danny Porsas     M 36’4
2 Khalid Taylor     M 26.3 Muir Dillon Rosen 51.1 2 Davion Green      M 34’6
3 Brian Soriano    J 32 Tommy Sanchez 3 Adam Provost      M 33’5
4 John Atherton 4 Jesse Chamberlain     J 33′
5 5 Oscar Perez       J 28’5
2 Eddie Torres
Jordan Everett Kahono 53.2 Event:  4x400m Relay Time
Event: 1600m Alec Saaverdra 1 Forrest Fajardo
Place Sammy Duran Muir Jake Kelly 4:14
1 Sammy Duran  (rec)   J 5:20 Adam Provost
2 Tim Wells     L 5:21 3 Samir Malhotra
3 Zeke Isbell      M 5:26
4 Sam Gorman     M 5:30 2 Sammy Duran
5 Angel Flores     M 5:45 Jordan Matt Ordonez 4:30
Steven Knezevich
Event:  Pole Vault Jarret Malone
1 Daniel Han 7’6″ Total Pts.
2 Preston Hernandez 4′ Muir 127 3 Justin Dorris
3 Jordan 33 Luther Skyler Bericni 4:39
4 Luther 43 Cobie Cortez
Javier Hurtado

8th Grade Girls Results

Event:  70m Hurdles Event: 400m Dash Event: High Jump
Place Time Place Time Place Height
1 Haleigh Cusumano    M 11.5 1 Izzy Funes    J 66.1 1 Hannah Cusamano    M 4’6
2 Nicole Winters     M 11.8 2 Kira Bochard     M 67.5 2 Haleigh Cusamano    M 4’4
3 Vitoria Carrasco    L 12.5 3 Rachel Niver      L 67.9 3 Nicole Winters      M 4’2
4 4 Emma Bartram     J 68.6 4 Ashley Phelps      L 3’10
5 5 Cynthia DelaCruz   M 70.1 5 Nadime Younan     L 3’10
Event:  100m Dash Event:  800m Event:  Long Jump
Place Time Place Place Distance
1 Emma Bartram     J 14.2 1 Hailey Heath    M 2:51 1 Izzy Funes   (rec)   J 15’3″
2 Mikaela Texiera     M 14.3 2 Molly Stapelfeldt     L 2:56 2 Nicole Winters     M 14’4″
3 Dominique Silva     J 14.35 3 Dru Kim     L 2:58 3 Danielle Yanez     L 12’4″
4 Rachel Niver     L 14.4 4 Natalie Marsoubian    M 3:03 4 Kaylee Jensen      M 10’9″
5 Melanie Tirado     L 14.9 5 Ola Khalil     M 3:05 5 Nadime Younan     L 10’6″
Event:  200m dash Event:  4x100m Relay Event:  Shot Put Distance
Place Place Time Place
1 Haleigh Cusumano (Rec) M 29.0* 1 Mikaela Texiera 1 Kamryn Cardenaz    L 30’6
2 Hannah Cusumano   M 29.4 Carly Palmisano 55.3 * 2 Danielle Yanez     L 29’5
3 Viktorya Saroyan    L 32.5 Haleigh Cusamano Record 3 Kira Bochard     M 29’3
4 Rachel Niver    L 33.2 Hannah Cusamano 4 Nadime Younan      L 27’9
5 5 Clara Bishop      M 27’9
2 Dominique Silva
Clarrisa Yang 56.16 Event:  4x400m Relay Time
Event: 1600m Bella Neva 1 Kira Bochard
Place Emma Bartram Muir Cnythia DeLa Cruz 4:42
1 Kira Bochard (Rec)   M 5:51 Ani Sarkissian Record
2 Gabby Collins    M 5:59 3 Kamryn Cardenez Mikaela Texiera
3 Molly Staplefeldt     L 6:49 Rachel Neva 59.88
4 Dru Kim     L 6:49 Melanie Tirado 2 Graison Anderson
5 Graison Anderson    L 6:51 Maddie Riggs Luther Dru Kim 4:57
Viktoria Saroyan
Event:  Pole Vault Maddie Riggs
1 Total Pts.
2 Muir 107 3 No Team
3 Jordan 33 Jordan
4 Luther 62

7th Grade Boys Results

Event:  70m Hurdles Event: 400m Dash Event: High Jump
Place Time Place Time Place Height
1 Alex Carvajal     L 10.7 1 Drew Gorsuch      L 61.3 1 Julian Reed  (Record) L 5’2 1/4
2 Darnell Williams      J 10.9 2 Alex Carvajal       L 62 2 Ervin Hartoonian    M 4’8
3 Hayden Peters      M 11.5 3 Rafael Lopez       M 67.2 3 Rory Ricky     M 4’6
4 Rory Rickey      M 12.05 4 Aren Carnes       J 68.1 4 Diego Rosae     J 4’6
5 Diego Rosal      J 13 5 Ervin Hartoonian     M 71.9 5 Christian Valle      L 4’2
Event:  60m Dash Event:  800m Event:  Long Jump
Place Time Place Place Distance
1 Jacob Calderon    L 8.3 1 Asif Chowdhuly      L 2:41 1 Julian Reed      L 15’6″
2 Ben Peters      J 8.6 2 Brett Boucher      J 2:42 2 Nathan Cruz       L 14’7″
3 Nathan Cruz     L 8.7 3 Cesar Rodriguez      J 2:43 3 Darnell Williams     L 14’1″
4 Topli Petko      J 9.2 4 Jimmy Chahal      L 2:45 4 Ben Kahan     M 13’7″
5 5 Jose Solano       L 2:53 5 Aren Carnes      J 13’6″
Event:  100m dash Event:  4x100m Relay Event:  Shot Put Distance
Place Place Time Place
1 Jacob Calderon    L 13.6 1 Darnell Williams 1 Michael Segura      M 36’4
2 Sebastian Leal     M 14 Luther Alex Carvajal 53.7 2 Hayden Peters      M 34’10
3 Tyler Troung     M 14.3 Nathan Cruz 3 Joel Micioni       L 33’6
4 Asif Chowdhury     L 14.4 Jacob Calderon 4 Makai Wikerson      M 33’3
5 Ben Peters      J 14.6 5 Darnell Williams      L 31’8
2 Sebastian Leal
Muir Tyler Troung 56.9 Event:  4x400m Relay Time
Event: 1600m Hayden Peters 1 Christian Arroyo
Place Adam Barnfather Luther Alex Carvajal 4:17
1 Alex Hirsch  (Record)  L 5:11 Nathan Cruz Record
2 Benny Oasay     J 5:49 3 Jaden Varela Jacob Calderon
3 Rafael Lopez     M 5:56 Jordan Rakat Rahman 57.9
4 Christ Galstyan     M 5:57 Topli Petko 2 Daniel Simmons
5 Daniel Simmons     M 6:09 Cesar Rodriguez Muir Rafael Lopez 4:44
Ervin Hartooian
Event:  Pole Vault Adam Barnfather
1 Joel Micioni 5′ Total Pts.
2 Christian Valles 5′ Muir 62 3 Benny Oasay
3 Devin Aguilar 4’6″ Jordan 33 Jordan Cesar Rodriguez 5:00
4 Cesar Rodriguez 4′ Luther 111 Bruce Morales
Brett Boucher

7th Grade Girls Results

Event:  70m Hurdles Event: 400m Dash Event: High Jump
Place Time Place Time Place Height
1 Chloe Tilton     M 12 1 Hali King     L 70.4 1 Marin Grote      J 4’6
2 Julia Ware      M 12.05 2 Chloe Tilton      M 72.8 2 Julia Ward      M 4’0
3 Beatriz Romero     L 12.2 3 Cartina Villalpando     J 72.9 3 Reace Rushing      M 4’0
4 Presley Miraglia     L 12.4 4 Bene Snyder     M 76.1 4 Kenny  Campos      L 4’0
5 Rebecca Callahan    J 13.9 5 Hannah Mejia-Fierro     L 78.6 5 Emily Virtue
Event:  60m Dash Event:  800m Event:  Long Jump
Place Time Place Place Distance
1 Erin Lashkari     M 9.3 1 Hali King  (Record)   L 2:45 1 Chole Tilton      M 12’3″
2 Kate Jones      L 9.5 2 Amanda Kim      M 2:53 2 Nicole McCord      M 12’3″
3 Marin Grote     J 9.7 3 Bene Snyder       M 2:53 3 Macie Jensen      L 12′
4 Tatiana Ayala      L 9.84 4 Ana Villalpando     J 2:58 4 Camryn Thompson     L 11’8″
5 Kamryn Hernandez     M 9.85 5 Monica Labib     M 3:08 5 Jackie Samsell      J 11’7″
Event:  100m dash Event:  4x100m Relay Event:  Shot Put Distance
Place Place Time Place
1 Erin Lashkari       M 15.4 1 Presley Miraglia 1 Savannah Merica  (Rec)  M 31’4*
2 Tatiana Ayala       L 15.5 Luther Maria Rendon 59.7 2 Amber Kassens     L 28’3
3 Dianne Mendez       J 15.8 Liz Manchilla 3 Zoe Hellwig      J 27’6
4 Kierra Irons      J 16.3 Melissa Lopez 4 Lizzy Arlington      M 25’2
5 5 Julia Hank     M
2 Erin Lashkari
Muir Julia Ware 60.2 Event:  4x400m Relay Time
Event: 1600m Amanda Kim 1 Mia Staub
Place Kamryn Hernandez Luther Hali King 4:54
1 Emily Virtue  (Rec) L 5:42 Payton Jenson
2 Cartina Villalpondo     J 6:28 3 Collin Grant Emily Virtue
3 Allie Benson     M 6:32 Jordan Kierra Irons 62.2
4 Amanda Kim     M 6:45 Marin Grote 2 Chloe Tilton
5 Melissa Lopez     L 6:47 Diane Mendez Muir Bene Snyder 5:11
Amanda Kim
Event:  Pole Vault Natalie Zakakian
1 Total Pts.
2 Muir 99 3 Diane Mendez
3 Jordan 38 Jordan Mavin Grote 5:22
4 Luther 69 Collin Grant
Catrina Villalpando

6th Grade Boys Results

Event:  70m Hurdles Event: 400m Dash Event: High Jump
Place Time Place Time Place Height
1 Chance VanHook  M 11.5 1 Ethan Galloway     L 72.4 1 Chance Vanhook (rec)M 4’10 1/4*
2 Ryan Rife   L 12.3 2 Brian Reyes     M 74.6 2 Jadin Martin    M 4’2
3 Jake Panilkowski    J 12.5 3 Ryan Rife     L 76.8 3 Joshua Johnson    J 4’2
4 Chase Marcy     M 12.51 4 Dennis Flower     M 78.5 4 Jalen Clarke    J 4’0
5 Ethan Galloway     L 12.7 5 5 Ryan Rickey    M 3’10
Event:  60m Dash Event:  800m Event:  Long Jump
Place Time Place Place Distance
1 Loyal Terry     J 8.7 1 Brandon Hernandez   M 2:41 1 Chance VanHook (rec) M 14’8″
2 Sebastin Rodriguez   M 9 2 Maurice Rozo     M 2:43 2 Joshua Johnson    J 14’1″
3 Steven Johnson     L 9.4 3 Jalen Clarke     J 2:43 3 Ethan Montes     M 13’3
4 Dennis Flowers     M 9.5 4 Jae Han Lee     M 2:47 4 Ryan Rife    L 12’2″
5 Brian McDonald    L 9.52 5 Louis Zekowski    L 2:52 5 Ethan Galloway    L 12′
Event:  100m dash Event:  4x100m Relay Event:  Shot Put Distance
Place Place Time Place
1 Joshua Johnson     J 13.6 1 Johntae Lipscomb 1 Kalam Park     M 29’1
2 Maurice Rozo     M 13.7 Jordan Loyal Terry 57.4 2 Sammy Lazaar    J 27’3
3 Loyal Terry     J 14.3 Joshua Johnson 3 Carter Kissinger     M 26’11
4 Chance VanHook     M 14.4 Jake Pankikowski 4 Aaron Chang    L 26’1
5 Steven Johnson     L 15.4 5 Nate Gault-Crabb   J 25’9
2 Maurice Rozo
Muir Nick Glover 57.6 Event:  4x400m Relay Time
Event: 1600m Ashot Gavurmadzhyan 1 Jake Anderson
Place Duncan Smith Luther Jose Brenes 4:55
1 Nick Glover     M 5:50 Brian McDonald
2 Maurice Rozo     M 5:53 3 Jake Anderson Steven Johnson
3 Jalen Clarke     J 5:59 Luther Jose Brenes 65
4 Ryan Mehta     M 6:10 Brian McDonald 2 Dennis Flowers
5 Aaron Amanios     J 6:19 Steven Johnson Miur Brian Reyes 4:57
Matthew Porras
Event:  Pole Vault Jae Han Lee
1 Total Pts.
2 Muir 111 3 Jalen Clarke
3 Jordan 58 Jordan James Lee 5:17
4 Luther 37 Asron Amanios
Loyal Terry

6th Grade Girls Results

Event:  70m Hurdles Event: 400m Dash Event: High Jump
Place Time Place Time Place Height
1 Jada Martinez Reese (Rec)L 12 1 Samantha Eaton      M 72 1 Penny Yokas    M 3’10
2 Nicki Urrego    M 12.6 2 Phoenix Reivers      J 72.8 2 Zoe Lorene       J 3’6
3 Mikayla Gardner     J 12.7 3 Abbie Riggs      L 74.6 3 Nicki Urrego      M 3’6
4 Ava Cannon     J 12.8 4 Lakely Nealis     L 76.9 4 Osanna Tirityan     M 3’6
5 Marine Minasyan     M 12.89 5 Penny Yokas      M 77 5 Camilla Panozo     J
Event:  60m Dash Event:  800m Event:  Long Jump
Place Time Place Place Distance
1 Ella Benward     M 9.3 1 Abbi Briggs     L 2:54 1 Mikayla Gardner      J 11’6″
2 Jada Martinez-Reese   L 9.35 2 Ashleigh Martinez     M 2:54 2 Maddie Williams      M 11’5″
3 Kaitlin Escamilla     L 9.5 3 Lakely Nealis     L 2:56 3 Ariana Farias      L 10’10”
4 Morgan Mersola     J 9.6 4 Jamie Levin     M 2:57 4 Ali Diaz     M 10’10’
5 Samantha Eaton     M 9.51 5 Daisy Kim    M 3:13 5 Daniella Maucere    M 10’6″
Event:  100m dash Event:  4x100m Relay Event:  Shot Put Distance
Place Place Time Place
1 Jada Martinez-Reese   L 14.6 1 Lakely Nealis 1 Robyn Kassens     L 26’4″
2 Ella Benward     M 14.7 Luther Samantha Avendano 60.5 2 Sofia Aslanyan      L 25’2″
3 Nicki Urrego     M 14.9 Ariana Farias 3 Tatiana Mosdale     L 24’5″
4 Kaitlin Escamilla     L 15 Jada Martinez- Reese 4 Narine Hivakimian    M 21’9″
5 Ava Cannon      J 15.7 5 Julianna Van Loo     J 21’5″
2 Ella Benward
Muir Nicki Urrego 61 Event:  4x400m Relay Time
Event: 1600m Samantha Eaton 1 Samantha Eaton
Place Maddie Wiliams Muir Penny Yokas 5:10
1 Isabel Partida      J 6:29 Jamie Levin
2 Amber Perkins     M 6:39 3 Nyilah Brown Amber Perkins
3 Lakely Nealis     L 6:47 Jordan Leah Jackson 61.7
4 Kasi Zimmerman     J 6:48 Isabella Erickson 2 Phoenix Reivers
5 Emily McHorney    L 6:57 Jasmine Chavez Jordan Isabel Partida 5:15
Leah Jackson
Event:  Pole Vault Isabel Erickson
1 Emily McHorney 4’6” Total Pts.
2 Muir 83 3 Tatiana Mosdale
3 Jordan 45 Luther Abbie Riggs 5:19
4 Luther 79 Cassandra Orjela
Samantha Avendano
MT