Burbank Track Comes Up Just Short Against Arcadia

By On March 29, 2019

The Burbank High boys’ track and field team knew it would be close and knew Arcadia had revenge after the Bulldogs defeated the Apaches on their home turf last year and eventually took home the Pacific League dual meet title.
Thursday afternoon Burbank came as close as one could come to retaining that title. However, Arcadia prevailed with a 70-66 victory. Arcadia also won the girls’ competition, 73-63.
“They were really upset, which shows me how much they care,” Burbank coach David Card said of his team. “There were many tears shed. I feel sorry for the seniors that are moving on.”
Overall, Card said that while his team didn’t prevail, it wasn’t from anything Burbank did wrong.
“I’m really proud of the team. Our (goal) going into the season was a championship. We wanted that. But on the other hand we have a very young team,” Card said. “I’m really encouraged by how this team is going to shape up in the next couple of years. On the guys’ side and the girls’ side we really don’t have a lot of weaknesses. If not this year, I’m know we’re going to come back.”

Freshman Jack Sapyta was a double winner in taking the 100 in 11.32 seconds and the 200 (22.69).

Junior Bryan David took the 400 (50.78) and sophomore Mher Matevosyan won the 800 (1:59.41).

Junior Victor Goli won the 1,600 in 4:31.18. The race was so fast that sophomore Andres Leon was fourth in 4:32.86.

Alex Diaz-Infante won the 300 hurdles (43.06).

Zion Chavez won the triple jump (41 feet, 5 1/2 inches).

In the girls’ varsity competition, freshman Emma Cusumano was a triple winner. She took the 100 hurdles (16.31), the 300 hurdles (49.75) and was one of three winners in the high jump (4-6).

Sophomore Jayla Flowers took the long jump (17-6) and the triple jump (35-0).

Piper Loring and Paige Cizek tied with Cusumano in winning the high jump, all going 4-6.

Sarah Tominage took the pole vault (8-6) and Katherine Bui won the shot put (30-5).

See Full Results Below

Results
Girls 100 Meter Dash Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

Finals
1 Chase, Maddie Burbank 13.56 5
2 Jensen, Miranda Arcadia HS 13.88 3
3 Padua Maldonado, Aryana Burbank 14.14 1
4 Vaughan, Caitlin Arcadia HS 14.29
5 Tello, Rylee Arcadia HS 14.41
6 Partida, Liliana Burbank 15.53

Girls 200 Meter Dash Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Chase, Maddie Burbank 27.56 5
2 Velichala, Shriya Arcadia HS 27.92 3
3 Mazola, Paige Burbank 28.07 1
4 Jensen, Miranda Arcadia HS 28.89
5 Tello, Rylee Arcadia HS 29.52
6 Partida, Liliana Burbank 31.86

Girls 400 Meter Run Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 De Prima, Jane Arcadia HS 1:02.79 5
2 Velichala, Shriya Arcadia HS 1:03.63 3
3 Gonzalez, Jasmine Burbank 1:07.68 1
4 Hutchin, Grace Burbank 1:09.63
5 Lee, Alycia Arcadia HS 1:09.65

Girls 800 Meter Run Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Zeron, Zoe Burbank 2:39.86 5
2 Weisinger, Katarina Arcadia HS 2:40.80 3
3 Maninang, Anica Arcadia HS 2:41.80 1
4 Gonzalez, Jasmine Burbank 2:42.30
5 Sorrell, Chloe Arcadia HS 2:42.33
6 LaCamera, Megan Burbank 2:42.82
7 Yee, Ella Arcadia HS 2:46.79
8 Li, Vicky Arcadia HS 2:49.12
9 Kodavati, Mahima Burbank 2:51.09
10 Sung, Ella Arcadia HS 2:52.79
11 Lee, Jessilin Arcadia HS 2:54.61
12 Barfian, Megan Burbank 3:09.78
13 Smith, Isabella Burbank 3:13.75

Girls 1600 Meter Run Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Tsun, Kelly Arcadia HS 5:32.68 5
2 Weisinger, Katarina Arcadia HS 5:38.72 3
3 Kim, Noela Burbank 5:45.99 1
4 LaCamera, Megan Burbank 5:49.25
5 Athavale, Neha Arcadia HS 5:57.86

Girls 3200 Meter Run Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Kim, Noela Burbank 12:24.86 5
2 Tsun, Kelly Arcadia HS 12:29.50 3
3 Athavale, Neha Arcadia HS 13:02.54 1

Girls 100 Meter Hurdles Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Mazzola, Paige Burbank 17.75 5
2 Zhang, Maureen Arcadia HS 18.65 3
3 Padua Maldonado, Aryana Burbank 18.90 1

Girls 300 Meter Hurdles Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Chen, Emme Arcadia HS 53.45 5
2 Padua Maldonado, Aryana Burbank 54.37 3
3 Cardenas, Andrea Burbank 1:12.89 1
— Zhang, Maureen Arcadia HS DQ

Girls 4×100 Meter Relay Girls Frosh-Soph
School Seed Finals Points

1 Burbank ‘A’ 52.94 5
2 Arcadia HS ‘A’ 53.74

Girls 4×400 Meter Relay Girls Frosh-Soph
School Seed Finals Points

1 Arcadia HS ‘A’ 4:23.44 5
2 Burbank ‘A’ 4:37.73

Girls High Jump Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Hutchin, Grace Burbank 4-06.00 5
2 Muliadi, Amy Arcadia HS 4-04.00 3
3 Watson, Natasha Burbank 4-02.00 1

Girls Long Jump Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Lee, Alycia Arcadia HS 15-02.50 5
2 Muliadi, Amy Arcadia HS 14-05.00 3
3 Chen, Emme Arcadia HS 14-02.00 1
4 Vaughan, Caitlin Arcadia HS 13-06.00
5 Watson, Natasha Burbank 12-08.50

Girls Triple Jump Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Jensen, Miranda Arcadia HS 30-07.00 5
2 Lee, Alycia Arcadia HS 28-10.00 3
3 He, Isabella Arcadia HS 27-07.50 1
4 Watson, Natasha Burbank 26-04.00
— Chen, Emme Arcadia HS DQ

Girls Shot Put Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Muliadi, Amy Arcadia HS 28-03.50 5
2 Montenegro, Clara Arcadia HS 24-00.50 3
3 Bleier, Elizabeth Arcadia HS 23-06.50 1
4 Herrera, Joy Arcadia HS 22-07.00
5 Topalian, Elizabeth Burbank 22-03.00
6 Siner, Sydney Burbank 21-04.50

Girls Discus Throw Girls Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Herrera, Joy Arcadia HS 80-07.50 5
2 Partida, Liliana Burbank 70-08.50 3
3 Siner, Sydney Burbank 67-11.50 1
4 Montenegro, Clara Arcadia HS 57-09.50
5 Bleier, Elizabeth Arcadia HS 54-01.50

Girls 100 Meter Dash Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Yarborough, Syrai Arcadia HS 12.00 5
2 Taylor, Morgan Arcadia HS 12.30 3
3 Betts, Tamryn Burbank 12.48 1
— Sung, Emilie Arcadia HS NT
— Camacho, Hannah Burbank NT
— Flowers, Jayla Burbank NT

Girls 200 Meter Dash Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Yarborough, Syrai Arcadia HS 25.56 5
2 Taylor, Jillian Arcadia HS 25.81 3
3 Powell, Stephana Burbank 26.04 1
4 Sung, Emilie Arcadia HS 26.20
5 Flowers, Jayla Burbank 26.68
6 Camacho, Hannah Burbank 27.58

Girls 400 Meter Run Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Taylor, Jillian Arcadia HS 58.70 5
2 Powell, Stephana Burbank 1:00.60 3
3 Wong, Nikki Arcadia HS 1:00.99 1
4 Lynch, Angelyce Arcadia HS 1:04.46
5 Ottosson, Amira Burbank 1:06.87
6 Fontanez, Gabi Burbank 1:07.58

Girls 800 Meter Run Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Graves, Kira Arcadia HS 2:28.27 5
2 Wong, Nikki Arcadia HS 2:28.30 3
3 Bass, Gabrianna Burbank 2:29.40 1
4 Levin, Jamie Burbank 2:35.93
5 Goli, Raquel Burbank 2:45.15
6 Bittencourt, Izzy Burbank 2:50.47
7 Danao, Natalie Burbank 2:53.53
8 Movsisian, Cynthia Burbank 2:57.48
9 Ecker, Lia Burbank 3:00.15

Girls 1600 Meter Run Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Wu, Joyce Arcadia HS 5:17.04 5
2 Kelley, Mckynzee Burbank 5:23.83 3
3 Fernandez, Sol Burbank 5:36.89 1
4 Mejia, Shalom Burbank 5:39.13
5 Wadsworth, Kaitlyn Arcadia HS 5:53.3
6 Forsyth, Lydia Burbank 5:56.23
7 Movsisian, Cynthia Burbank 6:01.23
8 Bittencourt, Izzy Burbank 6:01.25
9 Danao, Natalie Burbank 6:06.92
10 Kamae, Piper Arcadia HS 6:17.53
11 Chen, Cindy Arcadia HS 6:19.27
12 Leung, Chloe Arcadia HS 6:24.37
13 Ecker, Lia Burbank 6:43.12
14 Mejia, Melody Burbank 6:47.11

Girls 3200 Meter Run Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Wu, Joyce Arcadia HS 11:30.62 5
2 Markarian, Elin Burbank 11:46.44 3
3 Bass, Gabrianna Burbank 11:49.25 1

Girls 100 Meter Hurdles Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Cusumano, Emma Burbank 16.31 5
2 Lopez, Carmina Burbank 17.55 3
3 Petrosyan, Alisa Burbank 18.02 1
4 Grogan, Natalia Arcadia HS 18.33
5 Ludwig, Crystal Arcadia HS 19.53
6 Mejia, Camila Arcadia HS 20.70

Girls 300 Meter Hurdles Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Cusumano, Emma Burbank 49.75 5
2 Grogan, Natalia Arcadia HS 50.78 3
3 Petrosyan, Alisa Burbank 51.61 1
4 Lopez, Carmina Burbank 52.38
5 Mejia, Camila Arcadia HS 54.32
6 Ludwig, Crystal Arcadia HS 55.72

Girls 4×100 Meter Relay Girls Varsity
School Seed Finals Points

1 Arcadia HS ‘A’ 49.22 5
2 Burbank ‘A’ 50.82

Girls 4×400 Meter Relay Girls Varsity
School Seed Finals Points

1 Arcadia HS ‘A’ 4:03.51 5
2 Burbank ‘A’ 4:08.61

Girls High Jump Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Loring, Piper Burbank 4-06.00 3
1 Cizek, Paige Burbank 4-06.00 3
1 Cusumano, Emma Burbank 4-06.00 3
4 Wu, Joyce Arcadia HS 4-02.00
— Abe, Leilani Arcadia HS NH

Girls Pole Vault Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Tominaga, Sarah Burbank 8-06.00 5
2 Petrosyan, Alisa Burbank J8-06.00 3
3 Vardanyan, Elza Burbank 7-00.00 1

Girls Long Jump Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Flowers, Jayla Burbank 17-06.00 5
2 Taylor, Morgan Arcadia HS 16-03.00 3
3 Graves, Kira Arcadia HS 15-05.50 1
4 Cizek, Paige Burbank 14-11.50
5 Miyadi, Arina Arcadia HS 13-09.00
6 Vardanyan, Elza Burbank 13-05.00
7 Kampen, Kennedy Arcadia HS 12-10.00
8 Tominaga, Sarah Burbank 12-09.50

Girls Triple Jump Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Flowers, Jayla Burbank 35-00.00 5
2 Taylor, Morgan Arcadia HS 34-07.50 3
3 Lynch, Angelyce Arcadia HS 32-06.50 1
4 Cusumano, Emma Burbank 32-01.00
5 Vardanyan, Elza Burbank 30-04.00
6 Castresana, Andrea Burbank 30-00.50
7 Sacdalan, Jaycee Arcadia HS 28-08.00
7 Graves, Kira Arcadia HS 28-08.00

Girls Shot Put Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Bui, Katherine Burbank 30-05.00 5
2 Abe, Naomi Arcadia HS 29-11.50 3
3 Abe, Leilani Arcadia HS 29-06.00 1
4 Ngnibogha, Nadtine Arcadia HS 28-03.00
5 Ghadimian, Nikita Burbank 28-01.00
6 Safar, Tiffany Burbank 27-01.50
7 Yu, Gabriela Arcadia HS 25-09.00
8 Garaghonians, Tina Burbank 22-05.50
9 Ramirez, Kim Burbank 22-03.50

Girls Discus Throw Girls Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Abe, Naomi Arcadia HS 89-09.50 5
2 Abe, Leilani Arcadia HS 86-04.50 3
3 Ramirez, Kim Burbank 83-07.25 1
4 Safar, Tiffany Burbank 80-04
5 Ghadimian, Nikita Burbank 79-03
6 Bui, Katherine Burbank 76-11
7 Yu, Gabriela Arcadia HS 73-09.75
8 Castresana, Andrea Burbank 64-08
9 Ngnibogha, Nadtine Arcadia HS 60-05.25
10 Garaghonians, Tina Burbank 60-04.75

Boys 100 Meter Dash Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Chen, William Arcadia HS 11.49 5
2 Tran, Dylan Arcadia HS 11.60 3
3 Ottosson, Sebastian Burbank 11.74 1
4 Lin, Kenneth Arcadia HS 11.92
5 Fauntelroy, Caleb Burbank 12.14
6 Choi, Ryan Burbank 12.29

Boys 200 Meter Dash Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Tran, Dylan Arcadia HS 23.27 5
2 Ottosson, Sebastian Burbank 23.77 3
3 Balachander, Pranav Arcadia HS 23.96 1
4 Fauntelroy, Caleb Burbank 24.29
5 Mohamed, Youssef Arcadia HS 24.57

Boys 400 Meter Run Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Wang, Nathan Arcadia HS 54.02 5
2 Chen, Jeffrey Arcadia HS 55.04 3
3 Lewis, Adrian Burbank 55.99 1
4 Calabretta, Ethan Arcadia HS 58.65
5 Mendoza, Mauricio Burbank 1:00.01
6 Bercerril, Mario Burbank 1:03.88

Boys 800 Meter Run Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Hettich, Quinn Arcadia HS 2:06.00 5
2 McKibben, Max Burbank 2:07.04 3
3 Dong, Allan Arcadia HS 2:13.83 1
4 Ponsones, Ephram Burbank 2:17.23
5 Rodriguez, Andrei Burbank 2:17.98
6 Paz, Henry Burbank 2:18.48
7 Li, Nuoya Arcadia HS 2:19.01
8 Cardenas, Jarod Arcadia HS 2:20.17
9 Deverian, Vahe Arcadia HS 2:21.80
10 Chang, Aaron Arcadia HS 2:22.67
11 Sugiyama, Hayato Arcadia HS 2:24.64
12 Francis, Anthony Burbank 2:26.49
13 Mansour, Michael Burbank 2:33.48
14 Ordoukhanian, Tony Burbank 2:33.55
15 Fabian, Jacob Burbank 2:33.61
16 Bastian, Jake Burbank 2:40.72
17 Yehia, Jonah Burbank 2:42.87
17 Kahar, Vinit Burbank 2:42.87
19 Davoudian, Artin Burbank 2:45.61
20 Tellez, Itzcoatl Burbank 2:47.89

Boys 1600 Meter Run Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Pei, Tianyuan Arcadia HS 4:40.96 5
2 Jenkins, Tyler Burbank 4:46.25 3
3 Ho, Matthew Arcadia HS 4:48.52 1
4 Chang, Aaron Arcadia HS 4:54.86
5 Chan, Daniel Arcadia HS 4:56.73
6 Rodriguez, Andrei Burbank 4:59.08
7 Li, Nuoya Arcadia HS 4:59.67
8 Sosa, Adrian Burbank 5:00.52
9 McInnis, Elliot Arcadia HS 5:01.10
10 Kelley, William Arcadia HS 5:07.86
11 Chen, Kyle Arcadia HS 5:10.21
12 Paz, Henry Burbank 5:13.31
13 Ponsones, Ephram Burbank 5:14.88
14 Lin, Andrew Burbank 5:15.38
15 Sugiyama, Hayato Arcadia HS 5:16.20
16 Dally, Spencer Burbank 5:18.85
17 Fan, Joshua Arcadia HS 5:18.87
18 Ordoukhanian, Tony Burbank 5:23.81
19 Carter, Trevor Arcadia HS 5:24.21
20 Forsyth, Joseph Burbank 5:24.37
21 Jo, Christopher Burbank 5:24.92
22 Mansour, Michael Burbank 5:29.81
23 Bastian, Jake Burbank 5:30.88
24 Lovelace, Damon Burbank 5:31.95
25 Fabian, Jacob Burbank 5:42.44
26 Davoudian, Arvin Burbank 5:43.66
27 Davoudian, Artin Burbank 5:43.73
28 Dally, Gabriel Burbank 5:53.19
29 Yehia, Jonah Burbank 5:56.12
30 Bercerril, Mario Burbank 6:08.69
31 Tellez, Itzcoatl Burbank 6:16.41

Boys 3200 Meter Run Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Pei, Tianyuan Arcadia HS 10:05.12 5
2 Jenkins, Tyler Burbank 10:41.35 3
3 Garcia, Benjamin Arcadia HS 10:48.36 1

Boys 110 Meter Hurdles Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Wiggins, Josiah Arcadia HS 17.03 5
2 Elizalde, Christian Burbank 22.17 3

Boys 300 Meter Hurdles Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Wiggins, Josiah Arcadia HS 44.92 5
2 Hayes, Jahki Burbank 44.94 3
3 Elizalde, Christian Burbank 49.66 1

Boys 4×100 Meter Relay Boys Frosh-Soph
School Seed Finals Points

— Burbank ‘A’ DQ
— Arcadia HS ‘A’ DQ

Boys 4×400 Meter Relay Boys Frosh-Soph
School Seed Finals Points

1 Arcadia HS ‘A’ 3:37.51 5
2 Burbank ‘A’ 3:48.08

Boys High Jump Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Calderon, Joseph Arcadia HS 4-08.00 5
2 Stewart, Dylan Burbank 4-06.00 3

Boys Pole Vault Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Couden, Dylan Burbank 10-04.00 5
2 Stewart, Dylan Burbank 9-06.00 3
3 Dai, Allen Arcadia HS J9-06.00 1
4 Tang, Brandon Arcadia HS 8-06.00
— Kahar, Vinit Burbank NH

Boys Long Jump Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Wiggins, Josiah Arcadia HS 18-11.00 5
2 Taylor, Gregory Arcadia HS J18-05.00 3
3 Choi, Ryan Burbank J16-08.50 1
4 Ponsones, Ephram Burbank 16-01.50
5 Calderon, Joseph Arcadia HS 14-09.50
— Lee, Ryan Arcadia HS DQ

Boys Triple Jump Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Taylor, Gregory Arcadia HS 36-09.00 5
2 Calderon, Joseph Arcadia HS 35-08.50 3
3 Lee, Vincent Arcadia HS 35-01.50 1
4 Ko, Cameron Arcadia HS 32-09.00
5 Mora, Andrew Burbank 32-01.50

Boys Shot Put Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Tran, Dylan Arcadia HS 37-04.00 5
2 Westwood, John Burbank 34-00.50 3
3 Chen, William Arcadia HS 32-02.50 1
4 Salazar, Michaelangelo Burbank 31-06.50
5 Lin, Kenneth Arcadia HS 31-05.00
6 Kwon, Hye Jun Burbank 30-07.50
7 Stewart, Dylan Burbank 29-00.00
— Gavrishev, Alexander Burbank DQ

Boys Discus Throw Boys Frosh-Soph
Name Year School Seed Finals Points

1 Gavrishev, Alexander Burbank 96-03 5
2 Westwood, John Burbank 89-03 3
3 Chen, William Arcadia HS 79-01 1
4 Lin, Kenneth Arcadia HS 69-09
4 Salazar, Michaelangelo Burbank 69-09
6 Smyth, Connor Burbank 67-06
7 Kwon, Hye Jun Burbank 67-02

Boys 100 Meter Dash Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Sapyta, Jack Burbank 11.32 5
2 Johnson, Aiden Arcadia HS 11.40 3
3 Brandon, Dylan Burbank 11.60 1
4 Zhao, Alan Arcadia HS 11.72
5 Le’au, Cole Burbank 11.78
6 Cavallero, Ty Arcadia HS 11.87

Boys 200 Meter Dash Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Sapyta, Jack Burbank 22.69 5
2 Johnson, Aiden Arcadia HS 22.85 3
3 David, Bryan Burbank 23.27 1
4 Zhao, Alan Arcadia HS 23.40
5 Fauntelroy, Kendall Burbank 23.44
6 Situ, Lyndon Arcadia HS 23.94

Boys 400 Meter Run Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 David, Bryan Burbank 50.78 5
2 Carranza, Anthony Arcadia HS 51.16 3
3 Htet, Nyi Arcadia HS 52.25 1
4 Kikuchi De Matos, Niko Arcadia HS 53.78
5 Fauntelroy, Kendall Burbank 55.58
6 Miller, Ian Burbank 1:00.00

Boys 800 Meter Run Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Matevosyan, Mher Burbank 1:59.41 5
2 Carranza, Anthony Arcadia HS 2:02.45 3
3 Cruz, Eduardo Arcadia HS 2:03.15 1
4 Leon, Andres Burbank 2:03.50
5 Castellanos, Luis Burbank 2:09.87
6 Nunez, Christian Burbank 2:14.76
7 Fnu, Aryan Arcadia HS 2:14.78
8 Gomez, Matt Burbank 2:20.84
9 Smyth, Connor Burbank 2:22.05
10 Apreza, Leo Burbank 2:22.87
11 Weinstein, Eli Burbank 2:28.49
12 Rodriguez, Victor Burbank 2:31.66

Boys 1600 Meter Run Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Goli, Victor Burbank 4:31.18 5
2 Hsu, Jacob Arcadia HS 4:31.21 3
3 Nagao, Soichiro Arcadia HS 4:32.29 1
4 Leon, Andres Burbank 4:32.86
5 Chiaravalle, Anthony Burbank 4:40.99
6 Fernandez, Alec Arcadia HS 4:46.66
7 Maloney, Drake Arcadia HS 4:47.73
8 Wright, Steven Burbank 4:48.44
9 Gonzalez Flores, Josue Arcadia HS 4:50.24
10 Uhm, Andrew Burbank 4:52.80
11 Nunez, Christian Burbank 4:57.05
12 Berrios, Ariel Arcadia HS 5:03.01
13 Apreza, Leo Burbank 5:03.67
14 Roman, Nathan Arcadia HS 5:08.46
15 Weinstein, Eli Burbank 5:16.02
16 Li, Karvin Arcadia HS 5:21.63
17 Rodriguez, Victor Burbank 5:28.47
18 Calabretta, Ethan Arcadia HS 5:30.83
19 Huang, Ethan Arcadia HS 5:36.31
20 Gomez, Matt Burbank 5:41.55
21 Bermudez, Ronaldo Burbank 6:06.19

Boys 3200 Meter Run Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Nagao, Soichiro Arcadia HS 9:42.34 5
2 Goli, Victor Burbank 9:42.65 3
3 Hsu, Jacob Arcadia HS 9:50.42 1

Boys 110 Meter Hurdles Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Tom, Matthew Arcadia HS 16.21 5
2 Diaz-Infante, Alex Burbank 17.52 3
3 Diaz-Infante, Adrian Burbank 17.69 1
4 Slaughter, Nick Burbank 21.71

Boys 300 Meter Hurdles Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Diaz-Infante, Alex Burbank 43.06 5
2 McMahon, Andrew Arcadia HS 43.46 3
3 Tom, Matthew Arcadia HS 43.85 1
4 Diaz-Infante, Adrian Burbank 44.93
5 Slaughter, Nick Burbank 45.18
6 Panganiban, Bryan Arcadia HS 45.75

Boys 4×100 Meter Relay Boys Varsity
School Seed Finals Points

1 Burbank ‘A’ 43.75
2 Arcadia HS ‘A’ 44.22

Boys 4×400 Meter Relay Boys Varsity
School Seed Finals Points

1 Burbank ‘A’ 3:25.62 5
2 Arcadia HS ‘A’ 3:28.30

Boys High Jump Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Cavallero, Ty Arcadia HS 5-06.00 5
2 Johnson, Aiden Arcadia HS J5-06.00 3
3 Chavez, Zion Burbank 5-04.00 1
4 Brandon, Dylan Burbank J5-04.00
5 Cusumano, Owen Burbank 5-00.00
— Burch, Charles Arcadia HS NH

Boys Pole Vault Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Tom, Matthew Arcadia HS 12-00.00 5
2 Brandon, Dylan Burbank 11-06.00 3
3 Lucsik, Ethan Burbank 11-00.00 1
4 Chavez, Zion Burbank 10-06.00
4 McMahon, Andrew Arcadia HS 10-06.00
6 Le, Alan Arcadia HS 9-06.00
7 Alazali, Amr Burbank 9-00.00
7 Hernandez, Joziah Burbank 9-00.00

Boys Long Jump Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Soo, Ethan Arcadia HS 20-01.00 5
2 Chavez, Zion Burbank 19-04.00 3
3 Lee, Kenneth Arcadia HS 18-05.00 1
4 Cusumano, Owen Burbank 17-11.00
5 Gamez, Andrew Burbank 17-02.50
6 Slaughter, Nick Burbank 14-07.00
— Bae, Hasung Arcadia HS DQ

Boys Triple Jump Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Chavez, Zion Burbank 41-05.50 5
2 McMahon, Andrew Arcadia HS 39-04.00 3
3 Le, Alan Arcadia HS 38-10.50 1
4 Gamez, Andrew Burbank 35-07.00
5 Lee, Kenneth Arcadia HS 34-11.50
6 Liu, Jerry Arcadia HS 34-05.00

Boys Shot Put Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Burch, Charles Arcadia HS 46-01.00 5
2 Valdez, Daniel Arcadia HS 44-06.00 3
3 Smyth, James Burbank 39-05.50 1
4 Cranston, Robert Burbank 38-00.00
5 Sicoff, Ethan Burbank 36-05.50
6 Salas, Cristian Arcadia HS 33-04.50
7 Traxler, Coleton Arcadia HS 32-10.00
8 Borghani, Kavon Burbank 32-07.00
9 escalante, luis Burbank 30-04.00
10 Lucsik, Hayden Burbank 29-01.00
11 Petrossian, Anthony Burbank 26-00.00

Boys Discus Throw Boys Varsity
Name Year School Seed Finals Points

1 Valdez, Daniel Arcadia HS 142-08 5
2 Smyth, James Burbank 130-00.50 3
3 Burch, Charles Arcadia HS 128-02 1
4 Cranston, Robert Burbank 104-02
5 Sicoff, Ethan Burbank 103-01
6 Salas, Cristian Arcadia HS 102-09
7 Borghani, Kavon Burbank 97-07
8 Traxler, Coleton Arcadia HS 96-01
9 Hernandez, Joziah Burbank 89-04
10 Lucsik, Hayden Burbank 73-04
11 Petrossian, Anthony Burbank 68-03
12 Smyth, Connor Burbank 67-06
13 escalante, luis Burbank 63-08.50
========================================================================
Women – Girls Frosh-Soph – Team Rankings – 16 Events Scored

1) Arcadia HS 78 2) Burbank 49

Women – Girls Varsity – Team Rankings – 16 Events Scored

1) Arcadia HS 73 2) Burbank 63

Men – Boys Frosh-Soph – Team Rankings – 16 Events Scored

1) Arcadia HS 85 2) Burbank 44

Men – Boys Varsity – Team Rankings – 16 Events Scored

1) Arcadia HS 70 2) Burbank 66